Czy żyjesz w klatce na szczury?

Przeprowadzono eksperyment na szczurach. W ich klatkach umieszczono przycisk. Nauczono szczury, że po naciśnięciu przycisku dostawały porcję pożywienia. Równocześnie umieszczono w ich mózgach elektrody. Za każdym razem, gdy szczur naciskał przycisk przez elektrody pobudzano obszar mózgu odpowiedzialny za uczucie przyjemności. Zawsze, gdy szczur naciskał przycisk, odczuwał przyjemność.
Po pewnym czasie - zmieniono działanie tego systemu. Po naciśnięciu przycisku szczur odczuwał przyjemność, ale nie dostawał porcji jedzenia. Pokarm dostarczano do klatki o stałych porach, ale niezależnie od naciskania przez szczury na przycisk.

Okazało się, że  szczury coraz mniej interesują się pożywieniem. Jeśli odczuwały głód udawały się do przycisku i "dostawały" porcję przyjemności. Przyjemności otrzymywane za pomocą elektrod zastępowały im jedzenie, rozrywkę.
W końcu zdechły z głodu, pomimo, że w klatce było pożywienie.

Czasem tak skupiamy się na przyjemnościach, pogoni za nimi, że zapominamy o istnieniu prawdziwego zaspokojenia. Otumanieni przez pragnienie przyjemności tracimy życie. Zadowalają nas sztuczne przyjemności nie dające prawdziwego spełnienia.

Jeśli wydaje Ci się, że Twoje życie przypomina życie w klatce na szczury i jeśli masz dosyć takiego życia odezwij się do nas.

Copyright © 2024 Kościół Chrześcijan Baptystów w Ostrołęce. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.